5.3 Vrste dohodkov
Irena Kamenščak, univ. dipl. prav.
ZDoh-2 določa, da se dohodki delijo na obdavčljive dohodke in tiste dohodke, ki se bodisi sploh ne štejejo med dohodke po ZDoh-2 bodisi gre za dohodke, ki so sicer uvrščeni med dohodke na podlagi ZDoh-2, vendar zanje velja oprostitev plačila dohodnine (oproščeni dohodki) ali se pod določenimi pogoji ne vštevajo v davčno osnovo davčnega zavezanca.
Glavne vrste obdavčljivih dohodkov so:
-
dohodki iz zaposlitve,
-
dohodki iz dejavnosti,
-
dohodki iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti,
-
dohodki iz oddajanja premoženja v najem in iz prenosa premoženjske pravice,
-
dohodki iz kapitala in
-
drugi dohodki.
Kadarkoli fizična oseba pridobi oziroma doseže dohodek, je potrebno preveriti:
-
ali gre za dohodek, ki je obdavčen na podlagi ZDoh-2 ali ne,
-
če gre za dohodek, ki je obdavčen na podlagi ZDoh-2 se preveri ali gre za dohodek, ki je oproščen plačila dohodnine ali ne,
-
če ne gre za oproščeni dohodek je potrebno preveriti za kakšno vrsto dohodka vsebinsko gre in
-
ko je ugotovljena vrsta dohodka (pri določitvi vrste dohodka je pomembna dejanska vsebina pravnega razmerja na podlagi katerega fizična oseba dohodek doseže oziroma pridobi) pa je potrebno preveriti ali so izpolnjeni pogoji, da se pridobljen oziroma dosežen dohodek ne všteva v davčno osnovo fizične osebe.
Šele na podlagi zgornje preverbe lahko davčni zavezanec (bodisi prejemnik dohodka bodisi plačnik davka) dohodek dohodninsko pravilno obravnava.
Med posplošeno rečeno »neobdavčene« dohodke na podlagi ZDoh-2 tako sodijo:
-
Dohodki, ki se ne štejejo za dohodke na podlagi ZDoh-2 (npr. dediščine, volila, darila, dobitki od iger na srečo …). Gre za dohodke, ki jih opredeljuje 19. člen ZDoh-2. Ti dohodki so običajno predmet obdavčitve na podlagi drugega davčnega zakona (npr. dediščina, volila, darila na podlagi ZDDD, dobitki od iger na srečo na podlagi Zakona o davku od iger na…