Danes je 21.11.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Odbitni delež vstopnega DDV

7.2.2003, Vir: DURSČas branja: 8 minut

Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 447-54/2003 01 510, z dne 7. 2. 2003

"V skladu z 41. členom Zakona o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 89/98, ..., 67/02), v nadaljevanju ZDDV, davčni zavezanec, ki opravlja obdavčeno in oproščeno dejavnost, določi znesek vstopnega DDV, ki se nanaša na obdavčeno dejavnost in oproščeno dejavnost, v zvezi s katero ima pravico do odbitka vstopnega DDV v skladu s četrtim odstavkom 40. člena tega zakona, z odbitnim deležem, razen če v svojem knjigovodstvu ali izvenknjigovodski evidenci zagotovi podatke o vstopnem DDV in znesku vstopnega DDV, za katerega mu je priznana pravica do odbitka vstopnega DDV.

V 2. odstavku navedenega člena zakona je določeno, da se odbitni delež DDV določi za ves promet blaga oziroma storitev, tako da je:

 v števcu ulomka celotni znesek letnega prometa, ki se nanaša na promet, od katerega ima pravico do odbitka vstopnega DDV, brez DDV;

 v imenovalcu ulomka pa je znesek, ki je vključen v števec in celotni znesek letnega prometa, od katerega davčni zavezanec nima pravice do odbitka DDV, vključno s subvencijami in dotacijami, razen subvencij iz prvega odstavka 21. člena tega zakona.

Na podlagi 3. odstavka 41. člena ZDDV se v izračun odbitnega deleža ne všteva:

1. znesek, ki se nanaša na opremo, ki jo je davčni zavezanec odtujil v okviru opravljanja svoje dejavnosti;

2. znesek prometa finančnih storitev, če se opravljajo občasno;

3. znesek prometa nepremičnin, če se promet opravlja občasno.

V izračun se torej